Kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová je prirodzená látka, ktorá sa bežne vyskytuje v tele, najmä v pokožke. Naša koža je meniaci sa a dynamický orgán, ktorý sa skladá z troch hlavných funkčných vrstiev – epidermis, dermis a subcutis, z ktorých každá sa skladá z niekoľkých ďalších vrstiev.

Vlastnosti kyseliny hyalurónovej, ktorá viaže vodu a hydratuje pleť, využívame na omladenie pleti a na odstránenie vrások. Po jej aplikácii sa aktivujú bunky k tvorbe kolagénu a udržuje sa tým medzibunkové prostredie hydratované a dostatočne pružné.

V estetickej medicíne sa využíva synteticky vyrábaná kyselina hyalurónová a rozlišuje sa podľa hustoty zosieťovania. Na omladenie pleti sa využívajú rôzne hustoty kyseliny pre rôzne účely.

Môže sa použiť na hydratáciu pleti, na vyplnenie hlbších vrások, ale tiež na doplnenie strateného objemu, a to napríklad v oblasti lícnych kostí. Kyselina hyalurónová sa tiež využíva na vytvarovanie a doplnenie objemu pier.

1. Korekcia pier

Korekcia pier pomocou kyseliny hyalurónovej prináša výhody,  ako je napríklad riešenie asymetrie pier, korekcia úzkych pier, poklesnutých ústnych kútikov a vrások nad hornou perou. Vyplnenie pier kyselinou hyalurónovou je minimálne bolestivým zákrokomktorým pri správnom použití dosiahneme prirodzený a okamžitý efekt. 

Najčastejšie otázky:

Približne 7-10 dní pred zákrokom sa odporúča vynechať lieky na riedenie krvi. 

Konzultáciu i samotný zákrok je možné absolvovať v rovnaký deň. S ošetrujúcim lekárom preberiete, čo Váss na tvare vašich pier trápi a následne Vám navrhne možnosti riešenia, prípadne pristúpíte k samotnému zákroku.  

Aplikácia trvá asi 30-60 minút. Pred samotným ošetrení sa na pery nanesie znecitlivujúci krém, ktorý sa nechá istú dobu pôsobiť. Následne sa kyselina hyalurónová aplikuje veľmi tenkou ihlou. 

Klientkám odporúčame postupnú aplikáciutzn.,  že je vhodné ošetrenie rozdeliť na dve sedenia podľa potreby. Vďaka tomu sa docieli prirodzenejší výsledok.  

V rámci rekonvalescencie sa môžu objaviť drobné opuchy, začervenanie a modrinkyktoré však do 3 dní postupne vymiznú. Ošetrované miesto je vhodné veľmi opatrne chladiť cez utierku, nakoľko je koža na perách veľmi tenká a citlivá. Približne 7 dní po aplikácii je dúležité sa vyhýbať extrémnym zmenám pôsobiacich teplôt (solárium, opaľovanie, saunachodenie von v chladnom počasí) a tiež sa vyhýbať fyzickej námahe. 

Výplň pier kyselinou hyalurónovou má okamžitý výsledok, ktorý však nie je trvalý. Vydrží asi 6-8 mesiacov. Ide o látku telu prirodzene vlastnú, preto nie je nič neobvyklé, že sa aj pri injekčných výplniach postupne a pomaly vstrebáva. 

Vplyv na dĺžku trvania výsledku má technika aplikovania, typ výplne, metabolizmus, mimika, vek a životný štýl pacienta. 

2. Odstránenie vrások

Ktoré vrásky sa dajú riešiť?

Vrásky okolo očí: jemné vrásky okolo očí je možné odstrániť kyselinou hyaluronóvou, ale na výraznejšie vejárikovité vrásky okolo očí sa používá skôr botulotoxín

Nosovoperové ryhy: ide o vrásky smerujúce od kutikov úst k nosu

Vrásky okolo úst: kyselina hyalurónová sa zvyčajne používá na odstránenie vrások nad hornou perou.

Vrásky na čele: hlboké vodorovné vrásky na čele sa odstraňujú aplikáciou botulotoxínu, aplikácia kyseliny hyalurónovej by na vrásky na čele nemala dostatočný efekt

Vrásky medzi obočím: na vrásky v hornej tretine tváre sa najčastješie používa botulotoxín, pričom pri hlbších vráskach sa dá kombinovať s nezosieťovanou kyselinou hyalurónovou formou mezoterapie.

Najčastejšie otázky:

Najčastejšie sa kyselina hyalurónová používa na odstránenie vrások a na omladenie pleti u žien a mužov v strednom veku (36-65 let). Mladší pacienti majú záujem skôr o zväčšenie pier, zjemnenie jaziev po akné, prípadne chcú riešiť asymetriu a doplnenie objemu tváre.

Na začiatok je veľmi dôležité si uvedomiť, že aplikáciu kyseliny hyalurónovej by mal robiť len skúsený odborník.

U nás je Vám pred aplikáciou v rámci konzultácie s ošetrujúcim lekárom vysvetlené,  či je pre vás kyselina hyalurónová tým správnym riešením, prípadne je Vám navrhnutá iná terapia či kombinácia viacerých postupov. Prekonzultujeme Vaše očakávania a predstavy s možnosťami liečby a možnými výsledkami po aplikácii kyseliny hyalurónovej.

Následne pristupujeme k samotnému zákroku. Najprv sa na pleť nanesie lokálny anestetický krém alebo sprej. Po 20-30 minútach sa prejde k samotnej aplikácii kyseliny hyalurónovej. Prípravok na báze kyseliny hyalurónovej sa aplikuje veľmi tenkou ihlou, niekedy aj pomocou kanyly. Veľmi často sa používa viac prepáratov s rôznou koncetráciou v závislosti od požadovaného efektu.. Celé ošetrenie trvá približne 40-60 minút.

Hneď po aplikácii je dobré miesto vpichu chladiť.  Po ošetrení by sa nemalo asi 6 -10 hodín namáhať mimiku, masírovať tvár alebo miesto aplikácia stláčať.

Make-up je možné naniesť po cca 12-14 hodinách od aplikácie. Približne 2 týždne by nemalo byť podstúpené  zubné ošetrenie, kozmetické ošetrenie alebo masáž. Asi týžden je potrebné vyhýbať sa soláriu, saune, slnečnému žiareniu alebo extrémnemu chladu. 

 • pre tehotné a kojace ženy
 • u pacientov s poruchou zrážanlivosti krvi alebo ak užívate lieky na riedenie krvi
 • pri zápalovom ochorení kože (akné, ekzém, herpes, atd.)
 • u pacientov so sklonom k tvorbe keloidných jaziev
 • v prípade užívania immunosupresív a u autoimunitných ochorení

Po aplikácii kyseliny hyalurónovej môžu vzniknúť malé modriny, začervenanie a veľmi ojedinelo aj opuchy. Tieto príznaky však v priebehu niekoľkých dní odznejú.  Pokiaľ miesto vpichu chladíte, opuchy vo väčšine prípadov vôbec nehrozia.

Na kyselinu hyalurónovú sa alergia vyskytnúť nemože, nakoľko ide o telu prirodzenú látku. Môže sa však objaviť reakcia na látku, ktorá je súčasťou aplikovaného preparátu (anestetikum, vitamíny, atď.)

Objavujú sa v prípade nerovnomernej aplikácie kyseliny hyalurónovej. V prípade, že k ich vzniku dôjde, je možné materiál rozpustiť. Hlavne z tohto dôvodu sa u nás na klinike snažíme o čo najprirodzenejší efekt a volíme radšej jemnejšie výplne, prípadne odporúčame doplniť materiál až na ďalšom stretnutí.

3. Omladenie (Profhilo)

Profhilo je čistá kyselina hyalurónová určená na zlepšenie vlastností pokožky. Nie je to však typická výplň pridávajúca objem a nefunguje ani ako mezoterapia. Vo všeobecnosti sa skôr popisuje ako superskin booster, ktorý zvyšuje hydratáciu a spúšta produkciu vlastného kolagénu a elastínu, čím zlepšuje kvalitu pokožky. Vďaka tomu dochádza ku zlepšeniu mechanických vlastností a úspešne sa odstránia už vzniknuté mierne vrásky. Okrem iného má Profhilo aj ďalšie výhody ako napríklad to, že pri aplikácii sa na celú tvár využíva iba 10 vpichov ( 5 na každej strane tváre) na rozdiel od ostatných vyplní.

Výhody aplikácie Profhila

Najčastejšie otázky:

Profhilo je ideálne pre všetkých, ktorí riešia počiatočné známky starnutia – pokles, ochabnutie, vrásky. Preventívne je ošetrenie vhodné už od 25 rokov.

Aké partie môžeme s kyselinou hyalurónovou omladiť:

 • tvár
 • čelo
 • krk
 • chrbát rúk
 • dekolt

Pred aplikaciou je dobré niekoľko dní neužívať lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej a nesteroidné antireumatiká (Acylpyrin, Ibuprofen, Aspirín, atď.). Lieky na riedenie krvi je potrebné vysadiť 1 týžden pred aplikáciou. Tiež je vhodné 7-10 dní vynechať alkoholické nápoje, kávu a všetko, čo by mohlo spôsobiť rozšírenie ciev a spomaliť hojenie.

Počas ošetrenia sa požívajú veľmi tenké ihly a malý počet vpichov, čo zaisťuje prijateľné ošetrenie aj bez použitia anestézie. V prípade, že by bol zákrok pre Vás aj napriek tomu nepríjemný, je možné využíť anestetický krém alebo sprej. Celý proces vrátene pôsobenia lokálneho anestetika trvá 30-60 minút.

Kyselina hyaluronová sa aplikuje do 5 bodov na každej polovici tváre, pričom sa jedná o špeciálne miesta, kde pokožka najviac ochabuje.

Aplikáciu Profhila sa odporúča rozdeliť na dve sedenia s ideálnym odstupom 1 mesiac pre dosiahnutie optimálneho účinku. Následne je dobré procedúru pre udržanie efektu opakovať po  6 -12 mesiacoch.

Ošetrenie nie je vhodné:

 • pre tehotné a kojace ženy
 • v prípade infekcie a zápalu v ošetrovanej oblasti
 • pri akútnych a chronických ochoreniach

Cenník

 • Restylane Kysse 270 €
 • Juvederm ultra smile 0,55ml 300 €
 • Juvederm Volux 1ml 300 €
 • Juvederm Voluma 1ml 300 €
 • Juvederm Volift 1ml 300 €
 • Juvederm Volite 1ml 230 €
 • Teosyal RHA 2 1ml 250 €
 • Teosyal RH3 1ml 260 €
 • Teosyal RHA 4 1ml 270 €
 • Teosyal puresense redensity 1ml 260 €
 • Teosyal ultra deep 1,2 ml 300 €
 • Použitie kanyly 10 €