Výplne kyselinou hyalurónovou
Kyselina hyalurónová
Kyselina hyalurónová je prirodzená látka, ktorá sa bežne vyskytuje v tele, najmä v pokožke. Naša koža je meniaci sa a dynamický orgán, ktorý sa skladá z troch hlavných funkčných vrstiev – epidermis, dermis a subcutis, z ktorých každá sa skladá z niekoľkých ďalších vrstiev. Vlastnosti kyseliny hyalurónovej, ktorá viaže vodu a hydratuje pleť, využívame na omladenie pleti a na odstránenie vrások. Po jej aplikácii sa aktivujú bunky k tvorbe kolagénu a udržuje sa tým medzibunkové prostredie hydratované a dostatočne pružné.
V estetickej medicíne sa využíva synteticky vyrábaná kyselina hyalurónová a rozlišuje sa podľa hustoty zosieťovania. Na omladenie pleti sa využívajú rôzne hustoty kyseliny pre rôzne účely. Môže sa použiť na hydratáciu pleti, na vyplnenie hlbších vrások, ale tiež na doplnenie strateného objemu, a to napríklad v oblasti lícnych kostí. Kyselina hyalurónová sa tiež využíva na vytvarovanie a doplnenie objemu pier.
Korekcia pier
Korekcia pier pomocou kyseliny hyalurónovej prináša výhody, ako je napríklad riešenie asymetrie pier, korekcia úzkych pier, poklesnutých ústnych kútikov a vrások nad hornou perou. Vyplnenie pier kyselinou hyalurónovou je minimálne bolestivým zákrokom, ktorým pri správnom použití dosiahneme prirodzený a okamžitý efekt.
Odstránenie vrások
Vrásky okolo očí: jemné vrásky okolo očí je možné odstrániť kyselinou hyaluronóvou, ale na výraznejšie vejárikovité vrásky okolo očí sa používá skôr botulotoxín
Nosovoperové ryhy: ide o vrásky smerujúce od kutikov úst k nosu
Vrásky okolo úst: kyselina hyalurónová sa zvyčajne používá na odstránenie vrások nad hornou perou.
Vrásky na čele: hlboké vodorovné vrásky na čele sa odstraňujú aplikáciou botulotoxínu, aplikácia kyseliny hyalurónovej by na vrásky na čele nemala dostatočný efekt
Vrásky medzi obočím: na vrásky v hornej tretine tváre sa najčastješie používa botulotoxín, pričom pri hlbších vráskach sa dá kombinovať s nezosieťovanou kyselinou hyalurónovou formou mezoterapie.