Odstránenie vrások botulotoxínom
Čo je botulotoxín a odkiaľ sa berie?
Botulotoxín je prírodná látka, ktorá sa v súčasnosti vyrába umelými postupmi pod rôznymi názvami.
V estetickej medicíne sa botulotoxín stal najčastejším a najobľúbenejším prípravkom na odstránenie vrások a zmiernenie prejavov starnutia.
Botulotoxín je produktrom baktérie Clostridium botulinum, ale nie je dôvod obávať sa, nakoľko sa v korektívnej medicíne botulotoxín používa tisícinásobne zriedený a jeho aplikácia je bezpečná.
Ako sa odstraňujú vrásky?
Na odstránenie vrások sa využíva botulotoxín typu A, ktorý má schopnosť zablokovať nervové zakončenia vo svale.
Práve táto jeho schopnosť sa využíva na odstránenie mimických vrások, a to najmä medzi obočím, na čele a okolo očí. Pomocou botulotoxínu sa “deaktivuje” nerv, ktorý ovláda sval spôsobujúci vrásky, tie sa po ošetrení zmiernia až vymiznú. Veľmi dôležité je uvedomiť si, že s vekom dochádza ku strate elastínu v pokožke a z toho dôvodu nemusí dôjsť k úplnému vyhladeniu vrásky. Jej mierna viditeľnosť bude stále prítomná, ale oveľa menej výrazná.
Možnosti využitia
- Vrásky nad hornou perou, okolo úst
- Zoštíhlenie tváre pomocou botulotoxínu a liečba bruxizmu
- Gummy smile - odokryté ďasná
- Odstránenie nadmerného potenia
- Nadvihuje obočie
- Zmierňuje glabelu (vrásku medzi obočím)
Ako sa riešia vrásky?
Tzv. fajčiarske vrásky nad hornou perou nemajú iba fajčiari, ale aj ľudia, ktorí majú v tejto oblasti zapojených viacero svalov. Marionetové vrásky a spadnuté kútiky úst dokážu vyvolať dojem, že naša tvár vyzerá utrápene a to aj pri úsmeve.
Botulotoxín aplikovaný do tejto oblasti dokáže tento dojem upraviť a Vašu tvár vrátiť do pôvodného stavu. Na brade zasa môžu vznikať vrásky, ktoré vyzerajú ako “celulitída”, ale v menšom podaní. Aj toto vieme vyriešiť pomocou botulotoxínu.
Ako na zoštíhlenie tváre?
Botulotoxín sa v tomto prípade aplikuje do žuvacích svalov do oblasti blízko uší, kde je tvár najširšia. Vďaka tomu sa tvár stane štíhlejšia a pacienti s bruxizmom nemôžu toľko zatínať zuby, tým pádom sa odľahčí kĺb a zmiernia sa príznaky, ktoré s tým môžu súvisieť (napr. ranné bolesti hlavy a pod.).
Mám odokryté ďasná pri úsmeve, čo s tým?
Odokryté ďasná pri úsmeve alebo tzv. gummy smile. Veľa z nás sa s týmto javom stretáva a berie to istým spôsobom ako svoj handicap. Aj tu je riešením aplikácia botulotoxínu, pričom je veľmi dôležité ho aplikovať jemne a precízne, aby bol výsledok čo najprirodzenejší.
Ako si poradiť s nadmerným potením?
Pokiaľ trpíte nadmerným potením, potom viete, že to dokáže znepríjemniť váš každodenný život. Či už sa intenzívne potíte v podpazuší alebo na dlaniach, aplikácia botulotoxínu Vám môže naozaj pomôcť. Celý princíp spočíva v ovplyvnení funkcie potných žliaz v oblastiach, kde Vás nadmerné potenie trápi. Veľmi dôležité je však pred ošetrením vylúčiť akékoľvek ochorenie, ktoré by mohlo nadmerné potenie spôsobovať (napr. diabetes, ochorenie štítnej žlazy alebo obezita).
Aký efekt po aplikácii môžem očakávať?
Po prvom ošetrení efekt vydrží cca 3-4 mesiace. Opakovaným ošetrením sa výsledný efekt predlžuje až na 6 mesiacov a u niekoho môže pretrvávať aj 9 mesiacov.
Ako sa správať po ošetrení botulotoxínom?
Veľmi dôležité je, aby ste dodržiavali presné pokyny lekára. To znamená, že po ošetrení si cca 4 hodiny nelíhajte, nepredkláňajte sa a nerobte prudké pohyby.
Mohlo by sa totiž stať, že sa látka presunie do inej oblasti a výsledok nebude podľa Vašich predstáv. Miest vpichov sa nedotýkajte, neškrabajte a neprelepujte žiadnymi náplasťami.
Asi týžden sa neodporúča chodiť na kozmetické ošetrenia, do solária alebo na masáže. Make-up môžete opatrne a jemne naniesť za niekoľko hodín po ošetrení.
Priebeh ošetrenia?
Celý zákrok aplikácie trvá asi 10-15 minút. Botulotoxín sa aplikuje veľmi tenkou ihlou.
Celkové množstvo botulotoxínu záleží od rozhodnutia lekára, ošetrovanej oblasti a použitého prípravku.
Oblasť aplikácie sa môže ešte pred samotným zákrokom pretrieť anestetickým krémom alebo sprejom pre lepšie pohodlie pacienta.
Nežiadúce účinky?
Pri ošetrení botulotoxínom môžete mať pocit dočasného pálenia, pichania alebo pulzovania v mieste vpichu injekcie. Medzi najčastejšie nežiadúce účinky botulotoxínu patria podliatiny a modriny, ktoré postupne vymiznú.
Do 24 až 48 hodín sa môžu u niektorých senzitívnych pacientov objaviť bolesti hlavy. U malého percenta pacientov môže dôjsť k poklesu očných viečok. Zvyčajne sa to vráti do normálu do troch týždňov. Po aplikácii botulotoxínu môže dôjsť tiež k opuchu, ktorý by mal do hodiny postupne ustupovať.
Veľmi záleží aj na tom, čo robíte po podaní injekcie. K problémom dochádza obyčajne vtedy, ak sa botulotoxín dostane aj do širšieho okolia vpichu, čiže na iné miesto ako bol aplikovaný. Preto ste upozornený a dôrazne poučený lekárom ako sa po zákroku treba správať, aby nedošlo k nežiadúcemu premiestneniu botulotoxínu a následne k neželanému výsledku.
Kontraindikácie ošetrenia pomocou botulotoxínu?
- alergia na niektorú zložku prípravku
- tehotenstvo a kojenie
- nervovo – svalové ochorenia (Myastenia gravis, Lambert Eaton syndróm).
- poruchy zrážania krvi
- zápal v mieste vpichu
- užívanie niektorých liekov (aminoglykozidové antibiotiká, spektinomycín, myorelaxanciá, lokálne anestetiká, nesteroidné antireumatiká, antikoagulanciá, blokátory kalciových kanálov, antimalariká, sukcinylcholín, tubocurarin, inhibítory cholinerázy)
- neaplikuje sa klientom do 18 rokov